Loras Kitap Yayın Hayatına Başladı

Estetik zevkin ve düşün faaliyetlerinin insan hayatındaki vazgeçilemez yerinin günümüzde bir kez daha ve güçlü bir şekilde vurgulanması gerektiğine inanıyoruz. Kaygıların ve korkuların insan hayatını katlanılmaz kıldığı, hergün yeni bir buhranın insanı hapsettiği bir çağda yeniden harekete geçmek için sığınılacak limanların başında sanat ve düşüncenin geldiğini düşünüyoruz. Yalnızca “Kitaptan Yana”yız.

Loras Yayınları birikimlerin ve değerlerin paylaşılması ile fert fert ve topyekün bir iyileşme fikrinden doğmuştur. Bu iddianın büyüklüğünü kavramakla birlikte yolda olmanın varmaktan daha önemli olduğunu düşünüyoruz.

Loras Yayınları, akademisyenler ve sanatçılar öncülüğünde kurulmuş ve 2021 yılında ilk kitaplarını yayımlayarak yayın hayatına başlamıştır. İlk sayısı 2011 yılında okurlarla buluşan Mahalle Mektebi Dergisi, sanat ve düşün değeri öncelenerek oluşturduğu yayın politikası neticesinde, sağlıklı iletişim kanalları da yaratarak istikrarlı bir yayın hayatı sürdürmektedir. Mahalle Mektebi Dergisi’nde oluşan sanat ve düşün birikimi ile tüm edebi faaliyetler “Kitaptan Yana” mottosuyla LORAS çatısı altında toplanmıştır.

Yayınevimiz, bugüne kadar sürdürdüğü yayın faaliyetlerinde olduğu gibi bundan sonra da niteliğin egemenliği için çalışacaktır. Yayıncılığı ticari bir alan olmaktan ziyade bir okul bir gelenek oluşturma çabası olarak görmektedir. Bu sebeple geleceği tasarlayarak üretecek olan genç kuşaklar desteklenecektir.

Yayıncılığın yeni ve yenilikçi platformlarında da aktif olarak var olmak ve yayın dünyasında bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da yeniliğin takipçisi ve öncüsü olmak çabası içerisinde olunacaktır.

Loras Yayınları; Şiir, Roman, Hikaye, Düşünce, Kuram vs. tüm verimleri gündeminde tutacak ve periyodik olarak kitaplarını okuyucuya sunacaktır. Yine çocuklarımız için yayınlanacak eserler için BeyazBulut markası altında yayınlar yapılacaktır.

Nesillerin kendisini dünden ayrı ve kopuk görmesinin temelsizlik ve yurtsuzluk kaygısı yarattığının farkındayız. Bu yüzden, günümüzün ve geleceğimizin yazarlarını yayımlamanın yanında klasik metinlerin dilini ve dünyasını da okurlarımızla buluşturmak istiyoruz. Yine günümüz ve geleceğin düşüncesinin yanında klasik dünyanın düşüncesinin temellerini atan ve gelişimini sağlayan metinleri de tekrar görünür kılmak, okurlarımızın yararlanmasını sağlamak için çalışacağız.